INFORMACJA
z prac Zarządu Związku „EKOGOK"
za 2007 rok
Szanowni Państwo!
W roku ubiegłym praca Zarządu była szczegółowo przedstawiana i omawiana na początku obrad każdego Zgromadzenia Związku, a także przedstawiana na każde żądanie ze strony członków Zgromadzenia.
Zarząd w 2007 roku obradował na 14 posiedzeniach.
Pierwsze posiedzenie w dniu 10 stycznia 2007 r. odbyło się jeszcze w starym składzie tj.:
1) Mirosław Stankiewicz – Przewodniczący Zarządu,
2) Andrzej Szczepankowski – Z-ca Przewodniczącego Zarządu,
3) Jan Kownacki – członek Zarządu,
4) Wojciech Jagiełłowicz – członek Zarządu,
5) Zbigniew Pekar - członek Zarządu ( z powodu poważnej choroby nie uczestniczył w obradach Zarządu).
Po wyborze nowego Zarządu Związku na posiedzeniu Zgromadzenia Związku w dniu 12.01.2007 r. Zarząd obradował w składzie:
1) Wojciech Huczyński – Przewodniczący Zarządu,
2) Andrzej Szczepankowski – Z-ca Przewodniczącego Zarządu,
3) Jan Kownacki – członek Zarządu,
4) Wojciech Jagiełłowicz – członek Zarządu,
5) Andrzej Pulit – członek Zarządu.
Zarząd w roku ubiegłym zajmowała się wieloma sprawami. Jedne były bardzo ważne i istotne z punktu widzenia funkcjonowania Związku, inne mniej ważne, a jeszcze inne to typowe sprawy porządkowe jak np.: sprawy pracownicze i funkcjonowanie biura Związku.
Jednak najważniejsze i najistotniejsze sprawy , którymi zajmował się Zarząd to:
1. Na każdym ze spotkań analizowano i omawiano sytuację finansową Związku.
2. Omówiono i przyjęto uchwałą nr 1/07 z 06 lutego 2007 r. Regulamin Zarządu Związku „EKOGOK”.
3. Omawiano przygotowania i własne zaangażowanie w organizacji X-lecia Związku „EKOGOK” w dniu 02.02.2007 r. w hotelu „Marta” w Oławie, ustalono współfinansowanie uroczystości przez: Związek „EKOGOK”, Gmina Oława i Spółka ZGO Gać. Uroczystość zgromadziła wielu gości, w tym ze szczebla wojewódzkiego i marszałkowskiego z województw: dolnośląskiego i opolskiego. Odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i drobnych upominków osobom najbardziej zaangażowanych w tworzenie i rozwój Związku na przestrzeni minionych 10 lat. Dodatkowo uroczyście wręczono przedstawicielom placówek oświatowych nagród rzeczowych w konkursie „Zielony Las – 2006”.
4. Inwestycja – budowa kwatery składowiskowej nr 2 w Gać – EKOGOK.
Wybrano jako najkorzystniejszą do zaprojektowania i budowy ofertę firmy „FOLEKO” ze Świdnicy, z którą podpisano umowę w dniu 13.03.2007 r. w Ratuszu w Brzegu przy udziale przedstawicieli prasy i radia. Przygotowywanie sprawozdań okresowych wraz z harmonogramami rozliczeń w/w inwestycji zgodnie z umową o dofinansowanie z funduszu ZPORR z Wojewodą Dolnośląskim.
Wybrano jako najkorzystniejszą dla prowadzenia nadzoru budowlanego ofertę firmy Zakład U-P-H „INVEST-BUD” Wiktor Dynowski ze Świdnicy, z którą podpisano umowę w dniu 25.07.2007 r.
Pozwolenie na budowę wydał Starosta Oławski w dniu 19.07.br. W dniu 25.07.br. podpisano protokół przekazania placu budowy Wykonawcy. W dniu 31 07.br. Wykonawca przekazał Związkowi dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na budowę.
Dnia 02.08.br. Wykonawca wszedł na budowę i rozpoczął prace budowlane. W dniu 12.12.br. po zgłoszeniu zakończenia robót PINB w Oławie wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie inwestycji.
Przygotowywano sprawozdania okresowe wraz z harmonogramami rozliczeń w/w inwestycji zgodnie z umową o dofinansowanie z funduszu ZPORR z Wojewodą Dolnośląskim.
5. Przygotowano i wysłano odpowiedź na zalecenia pokontrolne z RIO Wrocław, przyjmując jednocześnie Zarządzenia wewnętrzne Przewodniczącego Zarządu: nr 1/07 – Regulamin Zakładowego Świadczeń Socjalnych, nr 2/07 – tzw. „instrukcja antyterrorystyczna”, nr 3/07 – zmiany w Zakładowym Planie Kont wraz z aneksem.
6. Uroczyste zakończenie wraz z wręczeniem nagród wyróżnionym uczniom, w obecności prasy i radia, w konkursie zbiórki makulatury „Zielony Las” 2006 – jesień w dniu 20.02.2007 r. w Ratuszu w Brzegu
7. Spotkano się z przedstawicielami firmy „ONYX” z Francji w sprawie ich oferty na wydzierżawienie (zarządzanie) Spółką ZGO w Gać. Ustalono, że po złożeniu naszego stanowiska co do naszych celów ( np.: stała cena dla naszych odpadów, realizacja planów gospodarki odpadami) firma ONYX przedstawi swoją propozycję dzierżawy ( czas jak i kwotę). Więcej firma się nie odezwała i temat upadł.
8. Omówiono i przygotowano sprawę rozwinięcia selektywnej zbiórki na terenie gmin związkowych wespół ze Spółką ZGO. Ustalono następujące etapy rozwoju:
a) zakup samochodu hakowca z urządzeniem dźwigowym do zbiórki pojemnikowej – zakupu dokona Spółka w formie leasingu ( 11.09.br. odebrano ten samochód od dostawcy),
b) zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów w rozbiciu na 2 pojemniki: szkło(plastikowe) i pozostałe zmieszane odpady opakowaniowe (stalowe) – zakupu w ilości odpowiednio 200 i 160 sztuk dokonał Związek EKOGOK w przetargach nieograniczony, dodatkowo podpisano umowę z firmą EKO-Edukacja Marek Łabno z Opola na przygotowanie edukacji promocyjnej selektywnej zbiórki przed ostatecznym rozmieszczeniem pojemników ,
c) ewentualny, po okresie próbnym, zakup dalszych pojemników.
9. Przygotowano i podpisano list intencyjny ze Związkiem „Ślęża – Oława” w sprawie dalszych wspólnych działań w kierunku współpracy Związków w sprawie realizacji wspólnej inwestycji, w tym dalszej rozbudowy zakładu w Gać, służącej obu Związkom dla gospodarowania odpadami komunalnymi. Aktualnie czekamy na przygotowanie przez ich Związek wariantowego studium wykonalności takiej inwestycji. Dwukrotne spotkanie Zarządów Związków „EKOGOK” i „Ślęża – Oława” w sprawie dalszych wspólnych działań w kierunku współpracy Związków w sprawie realizacji wspólnej inwestycji, w tym dalszej rozbudowy zakładu w Gać, służącej obu Związkom dla gospodarowania odpadami komunalnymi. Uzgodniono strukturę instytucjonalną takiego porozumienia. Ustalono, że gminy zainteresowane rozwiązaniem gospodarki odpadami na swoim terenie wstąpią do Związku EKOGOK i to ten związek będzie wnioskodawcą przedsięwzięcia. Zaś operatorem i beneficjantem będzie ZGO Gać. Oprócz gmin ze Związku „Śleza – Oława” mogą wstąpić do EKOGOK inne gminy zainteresowaniem. Obecnie omawiane są sposoby wstąpienia gmin do EKOGOK, a szczególności kwestie rozliczeń finansowych i udziałów w Spółce.
10. Przeprowadzono czynności formalnoprawne dla dokonania zatwierdzonych przez Zgromadzenie Związku zmian w Statucie Związku. Z informacji z MSWiA wiemy, że wyszło w dniu 17.12.br. pismo do DUW o akceptacji dokonanych zmian w statucie celem ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Publikacja ukazała się z datą 25 stycznia 2008 r.
11. Zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi RIO Wrocław przygotowano nowy Regulamin organizacyjny biura Związku „EKOGOK”.
12. Kontrola UKS w Spółce - kontrolą objęto również wzajemne rozliczenia pomiędzy Spółką a Związkiem, a zwłaszcza ustalanie stawek czynszu, zaciąganie, spłacanie i warunki oprocentowania pożyczek, zaliczkowe i całościowe wypłaty dywidend, warunki dzierżawy maszyn i urządzeń. Uchybień i nieprawidłowości nie stwierdzono.
13. Przygotowano i podjęto uchwałę Zarządu o projekcie planu finansowego Związku „EKOGOK” na 2008 r.
14. Spotkano się z przedstawicielami firmy „DOTECH” z Krakowa w sprawie ich oferty na system termicznego przetwarzania odpadów, w tym nawet niebezpiecznych cz też szpitalnych. Przedstawiciele pokazali zdjęcia z takiej instalacji na Islandii i przedstawili wyniki badań gazów wylotowych z instalacji ich dopalania. Jest to system kontenerowy modułowy, o wydajnościach co ok.25 Mg/dobę. Na dzień dzisiejszy do naszej Spółki wystarczyłby moduł o wydajności 90 Mg/dobę, który kosztowałby ok. 30 mln zł plus hala. Wydzielone ciepło można przetwarzać na energie elektryczną i sprzedawać ją energetyce – moduł o wspomnianej wydajności może dać ok. 2,3 MWh. Temat wart rozważenia, w szczególności w powiązaniu z kontaktami ze Związkiem „Ślęza –Oława”.
15. Wyznaczono i przeprowadzono Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki ZGO w dniu 12.06.br., na którym udzielono absolutorium Zarządowi i Radzie Nadzorczej Spółki. Dokonano jednocześnie wyboru członków Rady Nadzorczej na nową kadencję.
Szanowni Państwo, zdaję sobie sprawę, że tak przedstawiona informacja jest niepełna i nie odzwierciedla całości prac jakie Zarząd wykonał w ubiegłym roku. Jednak jak wspomniałem wcześniej szczegółowe informacje z prac Zarządu są przedstawiane na każdym Zgromadzeniu, a na dzisiejszych obradach miałem zamiar jedynie przypomnieć o tych najważniejszych.
Obecny rok stawia przed nami nowe wyzwania. Z całą pewnością uwagę trzeba skoncentrować na bieżących problemach, ale też na następujących zadaniach i sprawach przyszłych:
1) Zabezpieczenie środków finansowych w taki sposób, aby gwarantowały poprawne funkcjonowanie Związku, w tym terminowe realizowanie spłat rat pożyczek i odsetek.
2) Zarząd podejmie działania, które umożliwią w przyszłości starania się o umorzenie pożyczki z NFOŚiGW.
3) W dalszym ciągu będzie kontynuowana szeroko rozumiana edukacja ekologiczna. W tym celu jest kontynuowany konkurs zbiórki makulatury jak i baterii w placówkach oświatowych. Należałoby też pomagać w organizacji lub też finansowo edukacji ekologicznej prowadzonej przez same placówki oświatowe. Będzie rozwijać się edukacja w związku z umową z firmą EKO-Edukacja.
4) Niewątpliwie najważniejszą i najpilniejszą sprawą jest sprawa zakończenia budowy i rozliczenia finansowego inwestycji pn. „Budowa kwatery składowiskowej nr 2 w Gać”. Termin zakończenia projektu, po uzyskaniu stosownych uzgodnień i decyzji, to 30.04.2008 r.
5) W związku z poprawieniem i ustabilizowaniem się sytuacji finansowej Spółki ZGO w Gać zrezygnowano, na dzień dzisiejszy, z jej sprzedaży. Postanowiono aby Spółka bardziej zaangażowała się w realizację gminnych planów gospodarki odpadami, a w szczególności selektywnej zbiórki odpadów.
6) Należy kontynuować rozmowy, jak i dalsze konkretne działania współpracy Związków: EKOGOK i Śleza-Oława w celu realizacji wspólnej inwestycji, w tym dalszej rozbudowy zakładu w Gać, służącej obu Związkom dla gospodarowania odpadami komunalnymi.
Zdaję sobie sprawę, że sytuacja w jakiej się znaleźliśmy jest dynamiczna i wymaga ciągłego dostosowywania naszych działań do zmieniającej się sytuacji na rynku odpadów jak i przepisów prawa.
Gać, 23 kwiecień 2008 r.
Z poważaniem
Wojciech Huczyński